Blbosti vo výživovom poradenstve

Autor: Monika Mareková | 6.1.2017 o 10:31 | (upravené 11.1.2017 o 12:10) Karma článku: 10,77 | Prečítané:  27336x

Slovensko je krajina výživových poradcov-špecialistov-coachov a mnohých príbuzných profesií. Za enormným množstvom služieb „výživového poradenstva“ stojí však často krát ešte viac omylov, fám a zavádzajúcich informácií.

Všeobecné prehlásenie na úvod: Pojem „výživár“ je v článku rezervovaný pre akéhokoľvek odborníka na výživu. Článok nesmeruje na žiadnu konkrétnu osobu alebo spoločnosť. Popisuje výhradne vybrané princípy výživového poradenstva. Berte ich s nadhľadom. Vítam Vašu konštruktívnu kritiku v kometároch.

„Stravovací plán pod 10€“

Ak Vás niekto lanári na jedálniček veľmi lacný, dajme tomu menej než 10€ (alebo nedajbože zadarmo), neexistuje, že svoju prácu robí poctivo. Buď vyťahuje predtlačené plány zo šuflíka, alebo Vám poskytne len súbor receptov na varenie – vtedy má slovo „jedálniček“ doslovný význam – môžete podľa neho určitý čas „jesť“, ale či Vám pomôže alebo vydrží, zostáva otázne. Horšou variantou je prípad, kedy jedálniček za smiešnu cenu slúži len ako „marketingový ťah“ na zalepenie očí zákazníka, ktorý po prvotnom nadšení (jupíííí, dostal som niečo zdarma) skočí na predaj mega-drahých doplnkov stravy, ktoré „jedálniček zdarma doplnia pre optimálne výsledky“.

Ak smiem prehovoriť za seba a kolegov-nutričných terapeutov, komplexné zhodnotenie zdravotného, resp. nutričného stavu pacienta/klienta a zostavenie stravovacieho plánu (nie receptára, ale solídneho dokumentu, ktorý analyzuje klienta „od hlavy po pätu“ aj mimo nich), trvá  rádovo niekoľko dní, s prihladnutím k tomu, že každý klient si vyžaduje osobitný precízny prístup, podrobné zváženie aspektov jeho zdravotného stavu a zohľadnenie najnovších vedeckých poznatkov (zdĺhavé čítanie vedeckých štúdií a odbornej medicínskej literatúry patrí do našej automatickej pracovnej náplne).

No povedzte, pýtali by ste za niekoľkodňovú robotu almužnú čoby na dve pivá?

„Stravovací plán za horibilnú sumu“

Opačný koniec cenového extrému sú jedálničky v cenových kategóriách, ktoré priemerného slovenského občana vyjdú rádovo  na niekoľko mesačných výplat. V tomto prípade sa samozrejme nedajú vyvodzovať konkrétne závery. Záleží, čo dostanete.

Ak stravovací plán „deluxe“ ponúka popri poradenstve napríklad i rekondičný víkendový pobyt v 5-hviezdičkovom hoteli vo Vysokých Tatrách, alebo balíček niekoľkých komplexných nadštandardných odborných lekárskych vyšetrení v kombináciami so službami osobného športového trénera, fyzioterapeuta a nutričného terapeuta …  prečo nie …

Ak naopak máte vystreliť podobnú astronomickú sumu iba za „výživové doplnky“ a podivné diagnostické služby, premyslite si, či Vám skôr nebodne dovolenka a nájdite niečo rozumnejšie. Jednoducho triezvo zvážte pomer cena-výkon a neskočte do pasce.

„Jedálniček-Receptár na mieru“

„Jedálniček na mieru“ (zaujímalo by ma, na koho mieru) ako súbor receptov na dva týždne vydávaný za „výživové poradentvo“ bez akéhokoľvek hlbšieho záujmu o klienta je:

po A. úplne nanič, lebo z klienta robí ovcu namiesto nutrične uvedomelého človeka.

po B. úplná hanba a nehorázna drzosť vočí všetkým výživárom, ktorí sa snažia ku klientovi pristupovať poctivo a komplexne.

Dovoľte stručný odkaz spisovateľom jedálničkových receptárov: Baví Vás varenie? Baví Vás predaj receptov? Založte food-blog alebo napíšte kuchársku knižku ... ale prosím, nemýľte si ich s poradenstvom pre ľudí, ktorí potrebujú fundovanú podporu a pomoc v oblasti výživy.

„Zadarmo Vám zistíme Vaše BMI“

Zadarmo Vám ho zistí aj dieťa navštevujúce hodiny matematiky prvého stupňa základnej školy …

Aktuálnu hmotnosť v kilogramoch vydelíte druhou mocnicou telesnej výšky v metroch.

Ak napríklad vážite 85 kilogramov pri výške 190 centimetrov ( = 1,9 metra), potom sa Vaše BMI rovná 85/(1,9×1,9) = 85/3,61 = 23,5

Bonusová  info zdarma: BMI je orientačným ukazovateľom u ľudí s výraznou nadváhou alebo pdváhou, ale nevypovedá nič o telesnom zložení, preto ho každý rozumný erudovaný výživár berie s rezervou. Nedajte sa obalamútiť číslami.

Ilustračný obrázokIlustračný obrázok (Pexels, zverejnené pod licenciou CC0)

„Vyliečime Vaše problémy pomocou výživy“

Akíkoľvek poskytovatelia poradenstva v oblasti výživy nemajú právne kompetencie k „liečbe“ – liečiť môže z právneho hľadiska jedine lekár.

Pokiaľ ide o poskytovanie výživového poradenstva ľuďom chorým, môže podľa platných zákonov vykonávať túto činnosť jedine zdravotnícky študovaný pracovník, lekár, nutričný terapeut alebo asistent výživy či školená zdravotná sestra.

Výživové poradenstvo ľuďom zdravým podľa platnej legislatívy môžu poskytovať aj tzv. „výživoví poradcovia“ – absolventi súkromných vzdelávacích kurzov zameraných na výživu.

Potadiaľ máme (aspoň na papieri) jasno.

Problém nastváva vo chvíli, keby sa ľuďom (OBROVSKÁ česť výnimkám) po (ne)absolvovaní niekoľkodňového výživového kurzu zachce „hrať na doktora“. Nie je ničím neobvyklým, že v našich končinách sa dočkáte „liečby ochorení“ pomocou pochybných výživových doplnkov a vyšetrovacích metód. Niektorí výživoví poradcovia dokonca zachádzajú tak ďaleko, že nemajú problém púšťať sa do výživy pri veľmi závažných ochoreniach, ktoré jednoznačne patria do rúk lekárskeho tímu (napr. onkologické ochorenia, poruchy príjmu potravy, dedičné metabolické poruchy, ochorenia obličiek, hormonálneho systému…). To sú jednoducho tak závažné a komplexné veci, že keď sme ich ešte ako študenti nutričnej terapie len teoreticky dostali na skúške z klinickej výživy, štyrikrát nás oblial pot.

Koniec koncov, v praxi sa málokedy stretávame s ľuďmi zdravými ako buk, ktorí by len tak z pohnútok mysle navštívili výživovú poradňu. Pokiaľ nejde o mladých ľudí so záujmom o estetické vylepšenie postavičky, ide väčšinou o ľudí nesúcich zdravotné problémy. Nejeden.

V tomto bode sa stretávame s veľkým nepochopením a základným zlyhávaním štátu v oblasti definovania legislatívy o poskytovaní výživového poradenstva (hlavne ľuďom chorým). Ako môže štát byť tak prísny pes na zdravotnícke povolania (ktoré musia všetko dodržiavať do bodky) a otvorene ignorovať porušovanie viacerých zákonov ľuďmi, ktorí si robia nárok na liečenie a propagáciu neschválených liečebných metód („predpisovanie“ nelegálnych liečiv, používanie neschválených diagnostických metód ako domáce testy na alergiu, biorezonancia, detoxikácia, reiki…). Rozum mi neberie, ako môžeme od našich zdravotníkov vyžadovať nesčetné hodiny praxe, stáže, audity, celoživotné vzdelávanie, atestácie … a otvorene sa prizerať „práci“ šarlatánov a podvodníkov s nulovou právnou zodpovednosťou?

Pravdaže ani v zdravotníctve nemáme výživovo všetko tip-top. Kto prekonal hospitalizáciu v nemocnici vie, že výživová starostlivosť a povedomie o výžive býva paradoxne práve na zdravotníckych pracoviskách príšerná. Nemocničnému stravovaniu a edukácii šéfuje (pardon za výraz) stará generácia diétnych sestier na stravovacom oddelení podľa noriem aktuálnych pred 50-rokmi. Lekárske fakulty a zdravotnícke univerzity vychovávajú novú generáciu asistentov výživy, nutričných terapeutov a nutričných špecialistov trénovaných pre priamu prácu s klientom na zdravotníckych i nezdravotníckych pracoviskách podľa najnovších vedeckých poznatkov v oblasti výživy … Má to ovšem háčik. Skoro nik nás na Slovensku nechce zamestnať. Muselo by pre nás vzniknúť úplne nové pracovné zaradenie tak, ako je štandardom pre klinických registrovaných nutričných terapeutov v zahraničí….  Koniec rozprávky.

UPDATE: 09.01. 2017 (15:40) Dovolím si dodatočne na základe niektorých diskusných príspevkov podotknúť a vyzdvihnúť, že samozrejme nie všetci liečitelia alebo výživoví poradcovia sú vyslovene "zlí" (takto to rozhodne vyznievať nemá). Máme aj veľmi šikovných výživových poradcov, ktorí výživu priamo neštudovali na vysokej škole, ale dokázali sa na základe kvalitných kurzov a usilovného vzdelávania vypracovať na veľmi kompetentných odborníkov. Na druhej strane ani akademické-vysokoškolské vzdelanie nemusí z človeka urobiť zaručeného top-odborníka. Na margo tejto poznámky vo mne rezonuje citát: "Veda nie je neomylná. Ale pomáha nám, aby sme tých omylov robili čo najmenej".

Zdravá výživa nemôže ublížiť

Ale môže. V lepšom prípade niekoľkými prdíkmi a bolestivým bruchom… v horšom prípade smrťou. Smrteľné prípady v dôsledku „zdravej výživy“ môžu mať príčiny psychické (poruchy príjmu potravy) i fyziologické (nesprávne diétne odporúčania v akútnom štádiu závažných chorôb), niekedy žiaľ aj ideologické (vegánska matka podvýživila svoje niekoľkotýždňové dieťa na smrť v dôsledku výhradného kŕmenia domácim mandľovým mliekom).

„Chudnutie 10 kíl za týždeň“

Že na toto ešte niekto naletí. Pre veľký úspech: reálne, fyziologicky prijateľné a trvale udržateľné znižovanie hmotnosti (tuku, nie vody a svalovej hmoty) sa deje úbytkom 0,5 až 1 kilogramu za týždeň. U ľudí obéznych to môžu byť výnimočne v prvotných štádiách chudnutia i 2 Kilogramy za týždeň. Nie viac.

„Revolučný prípravok na chudnutie …“

Keby aspoň jeden revolučný existoval, nepribúdal by každoročne počet obéznych a trh by nepresycovali stále nové a nové zázraky.

Športová výživa rovná sa zdravá výživa

Šikovníci venujúci sa športovej výžive – hlavne oblasti kulturistiky a fitness, sú vďaka krásne vyrysovanému telu častokrát vzorom pre mnohých ľudí usilujúcich o zmenu životného štýlu a lepšie stravovacie návyky. Niekedy však trošku uteká do úzadia fakt, že ľudia pôsobiaci vo fitness sú profesionáli. Venujú väčšinu svojho času a životnej energie cvičeniu a príprave špecifickej stravy. Stravujú sa podľa špeciálnych protokolov, užívajú špeciálne doplnky stravy. Nič pre snílkov, ktorí na gauči s chipsami v ruke očumujú fitness fotky na Instagrame…

Hranica medzi zdravou mierou aktívneho životného štýlu a tvrdou športovou disciplínou na úrovni závodiaceho športovca môže byť veľmi tenká. V športovom výživovom poradenstve vyžaduje rozuné uvedomenie zo strany klienta aj trénera.

Hnať 50-ročnú netrénovanú pani s artrózou na power plate a crossfit tréning môže byť rovnako kontraproduktívne ako zavádzať fitness jedálničky, kde namiesto jedla človek hltá tabletky a proteínové shaky. Podobne by športová výživa nemala byť zamieňaná s liečebnou výživou.

„Chutné doplnky, keksíky, koktaily, čajíky, polievočky, jedlá…“

… a Vaša prázdna peňaženka. Diétne programy založené na konzumácii predpripravených diétnych jedál a shakov nie sú žiadne zázraky. Pozrite na ich zloženie. Vidíte niečo výnimočné? Sú zložené z obyčajných potravín, pekne zabalené a naporcované v pidi-baleniach tak, aby ste sa vyžívali v pocite, že konečne máte pevný režim a nepredbiehate v prežieraní veľrybu. Môžu Vám načas zalepiť oči, ale pokiaľ si výživár mýli svoje povolanie s dealerom doplnkov, vymeňte ho. Okamžite.

„Budete vyzerať ako … (doplňte celebritu) …  Našu metódu vyskúšala aj (doplňte celebritu)“

A prečo by ste vlastne mali vyzerať ako (celebrita x)? Čo ak Vy máte inú telesnú konštitúciu, iné chute, iný metabolizmus, iné zdravotné problémy a iné prednosti, než (celebrita x)? Každý rozumný plastický chirurg Vám povie, že prišívať nos Angeliny Jolie na tvár klienta bijúceho na Davida Hasselhoffa nemusí byť dobrý nápad…

„Poradí Vám Mgr. Ing. bc. Jozefína Mrkvičková, PhD., MBA, výživová odborníčka“

Čo na tom, že pani Mrkvičková získala svoje tituly štúdiom ekonómie a informatiky. Teraz je po víkendovom kurze „titulovaná“ odborníčka na výživu, lebo jej to umožňuje nezmyselná slovenská legislatíva.

Poznámka "pod čiarou": Výživové poradenstvo je na Slovensku zaradené medzi tzv. voľné živnosti. To znamená, že výživovým poradcom môže byť prakticky úplne ktokoľvek bez toho, aby dokladal akékoľvek potvrdenie o vzdelaní. Čiže ak sa obrazne povedené, pani Mária, kaderníčka alebo pán Ondrej, inžinier ekonómie zo dňa na deň rozhodnú, že budú výživoví poradcovia, stačí navštíviť živnostenský úrad a založiť živnosť. To je všetko.

„Tím našich odborníkov a dietológov …“

 Ak tým „odborníkov a dietológov“ stojí v pozore a je ochotný sa Vám osobne venovať, potom hurá do toho. Ak je ovšem „hviezdny tím“ uvedený len na webovkách ako garant spoločnosti a necháva samotné poradenstvo vykonávať „brigádnikov za pár korún“, nazvala by som to zavádzanie zákazníka…

P.S. „Diétológ“ je lekár, ktorý zložil (v Českej Republike) atestačnú skúšku v obore diétológia.  (dôveruj, ale preveruj)

„Výživové poradenstvo rovná sa detoxikácia…“

Detoxikácia v zmysle zbavovania tela od bližšie nedefinovaných "toxických látok" je nezmysel, ktorý vyťahuje pod rúškom strachu peniaze z naivných a fyziológie či biochémie neznalých občanov. Ovšem občan nie je na vine … len by mal mať na pamäti, že dodnes neexistuje jediný, účinný a vedecky preukázaný postup „detoxikácie“, ba dokonca neexistuje ani žiaden ucelený zoznam látok-toxínov, od ktorých sa údajne máme detoxikovať. Žiadna odborná spoločnosť na svete nedefinovala detoxikáciu ako schválený liečebný postup akýchkoľvek ochorení (snáď jedine s výnimkou, kedy sa človek vyslovene priotrávi trebárs olovom, ortuťou alebo muchotrávkou a jeho život visí na vlásku) …

Že vraj detoxikáciu propagujú aj niektorí študovaní lekári, lekárnici a zdravotníci? Máme prosté vysvetlenie pre tento zavádzajúci fenomén. Existuje jeden „jedovatý“ prostriedok v oblasti zdravotníctva bežný i nedostatkový zároveň – nazýva sa PENIAZE (synonymum slova: money, love, bubáky …). Peniaze neraz spôsobujú akútne zahmlenie mysle a poprenie zásad dobrých mravov, slušnosti a lekárskej etiky. Občas dokonca vedú k deštrukcii chrbtovej kosti.

„Výživové poradentvo rovná sa raw, paleo, vegan strava ..“

Každý výživový smer skrýva princípy všeobecne užitočné – napríklad konzumáciu ovocia a zeleniny, dôraz na kvalitu potravín, obmedzenie polotovarov v jedálničku, striedmosť, pohyb …

Drobný problém nastáva v momente, keď je výživár natoľko presvedčený o jedinom stravovacom smere, že svojim klientom tendečne radí „konvertovať na jedinú správnu cestu“. Jedine vegánstvo… Jedine makrobiotika … jedine paleo … Dodržiavanie zásad určitého stravovacieho smeru samozrejme nemusí byť (s trochou šťastia) vyslovene škodlivé, ale zvlášť v liečebnej výžive platí, že skôr než „dojmológiou“ sa musíme triezvo riadiť zdravotným stavom klienta a jeho životnými okolnoťami.

Záverom

Zaiste by sa „blbých kecov“ o výživovom poradenstve našlo viac. Nepíše sa mi o nich ľahko. Skôr cítim psiu povinnosť upozorňovať na nekalé praktiky spojené s inak tak nádhernou, zaujímavou a komplexnou vedeckou oblasťou, akou je výživa človeka.

Moderná veda o výžive nám môže pomôcť žiť lepší život. Priala by som si, aby profesia výživového odborníka bola verejnosťu braná vážne – aby sa nestalo, že výživové poradenstvo dostanete na každom rohu ešte aj v salóne na modeláž nechtov. Aby sme neklesli tak hlboko, že o zdraví nás budú poučovať ľudia, ktorí tápajú v základných poznatkoch z biológie základnej školy … Aby sa nestalo že ….

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum AKO: Smeru sa nedarí zvrátiť pokles, nové strany výraznejšie nestúpli

Prieskum sa realizoval po ohlásení Kisku, že nebude opäť kandidovať.

LEVICE

Väzeň v Leviciach ušiel počas eskorty, skočil do vody pri mlyne

Z elektrárne ho zachraňovali hasiči.

AUTO

Medveď sa v USA vlámal do auta a zanechal po sebe spúšť

Podobných prípadov v americkom Connecticute pribúda.


Už ste čítali?